W domu staruszka Pattasona i kota Findusa rozpoczynają się przygotowania do Świąt. Lodówka świeci pustkami, a został już tylko jeden dzień do Wigilii. Jest to ostatni moment, aby zrobić zakupy, ubrać choinkę i upiec pierniki. Findus już nie może się doczekać smakołyków, które przygotują wspólnie z Pattsonem. Przyjaciele wybierają się do lasu po choinkę. Jednak schodząc z górki z sankami pełnymi świerkowych gałązek Pattson potyka się, upada na sanki i zjeżdża z dużą prędkością uderzając w kamienie. Okazuje się, że upadek jest poważny, a Pattson nie może stanąć na nogę. Z dużym trudem docierają do domu. Noga boli coraz bardziej, w domu nieposprzątane, a przyjaciele nie mają ani jedzenia, ani choinki. Findus rozpacza, bo nie tak wyobrażał sobie Święta. Na szczęście z pomocą przychodzą sąsiedzi.

Ciepła, świąteczna historia o dwóch przyjaciołach, którzy dzięki pomocy sąsiadów spędzają wyjątkowe Święta. Pokazuje nam, że nawet trudna sytuacja może mieć bardzo pozytywne zakończenie. Jeśli spokojnie się zastanowimy i użyjemy wyobraźni, to możemy wyczarować coś z niczego. Książka jest też dobrym przypomnieniem, abyśmy czasami zatrzymali się i rozejrzeli, czy ktoś obok nie potrzebuje naszej pomocy.

Przygody Pattsona i kota Findusa czytamy od dwóch tygodni. Nie byłam pewna czy Janek dorósł już do tego typu ilustracji. Nie są tak kolorowe i bajkowe jak w większości książek dla maluchów. Tekstu też jest całkiem sporo. Jednak Findus oczarował Janka i zachęcił do słuchania dłuższych tekstów. Dlatego też książka trafiła do naszego wieczornego repertuaru. 🙂 Na pewno sięgniemy też po pozostałe części ich przygód.

“Goście na Boże Narodzenie” to kolejna książka Svena Nordqvista, wydana przez Media Rodzina.

WIEK:

Rozczytany 2 latek 🙂

3-6 lat

7-9 lat


Więcej świątecznych historii znajdziecie poniżej 🙂

Pluszowy Zajączek
Elfy na ratunek
24 wyszukiwanki