Dziś podrzucam kilka książek o zasadach bezpieczeństwa. Jakiś czas temu musiałam zaopatrzyć naszą biblioteczkę w tego typu pozycje, może wpadnie Wam coś w oko. Zmotywował mnie Janek, który wiosną, gdy zaczął częściej poruszać się bez wózka, rozpoczęły się też pierwsze ucieczki. Czasami hasło stop powodowało ogromną radość i większe przyspieszenie. W teorii wszystko wydawało się jasne, z praktyką było trochę gorzej. Gdy tłumaczyłam przytakiwał i mówił, że rozumie i trzeba się rozglądać przed wyjściem na ulicę. Jednak w terenie tylko piszczał z radości i biegł przed siebie sprawdzając, czy będę go gonić. Nie pozostało nic innego jak poszukać książek o zasadach bezpieczeństwa.

"GDY POLA SIĘ ZGUBI"

Świetna książka od wydawnictwa Dwukropek. W zabawny sposób opowiada przygody małej Poli, która wraz z rodzicami wyrusza na wakacje. Pola często się gubi, dlatego rodzice sprawdzają, czy zna “pięć zasad dla zagubialskich”. Zaraz po wyjściu z domu Pola wraca, aby podnieść upuszczonego króliczka i zostaje sama. Chwilę później przez pomyłkę wskakuje do niewłaściwego autobusu i odjeżdża. Przez całą podróż Pola co chwilę gubi się swoim rodzicom. Jednak dzięki temu, że wie jak się zachować, rodzice szybko ją odnajdują.

Książka w zabawny sposób pokazuje dziecku co zrobić, gdy zostanie samo. Jak zachować się, gdy ktoś obcy będzie chciał je gdzieś zaprosić, co powinno zrobić, aby rodzice mogli je szybko odnaleźć, do kogo może zwrócić się o pomoc. Bardzo często do niej wracamy, więc Janek też już zna “pięć zasad dla zagubialskich” i wie, że w tłumie musi trzymać się nie dalej niż trzy hopki od mamy. 🙂

WIEK: 2+

CZY MOGĘ POGŁASKAĆ PSA?

Kolejna dla nas ważna i potrzebna książka, tym razem od Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego. Janek jak pewnie większość małych dzieci, gdy widzi psa od razu chce go głaskać myśląc o świetnej zabawie. Dlatego sięgnęłam po książkę, która w prosty sposób pokazuje dziecku, że nie każdy pies lubi być głaskany. Temat zobrazowany jest na zasadzie przeciwieństw. Na jednej stronie widzimy psa, którego dorośli kochają i dbają o niego, a pies lubi być głaskany. Na drugiej stronie widzimy psa, którego dorośli traktują źle i on boi się ludzi. Dziecko czytając książkę dowiaduje się, że jeśli nie znamy dobrze psa, to najpierw powinniśmy zapytać właściciela, czy możemy go pogłaskać. Natomiast jeśli znamy go bardzo dobrze, to zawsze przed rozpoczęciem zabawy powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy nic go nie boli i czy ma ochotę na zabawę.

Świetna książka, bardzo polecam. My cały czas pracujemy nad chęcią łapania i głaskania wszystkich małych (i nie tylko) stworzeń. A nie jest to łatwe zwłaszcza, gdy spotykamy sąsiada z małą puszystą kulką, która obszczekuje wszystkich dookoła. 🙂

WIEK: 2+

OSTROŻNIE!

Następna propozycja jest dla starszych dzieci. Książka od wydawnictwa Literatura jest bardzo fajna, ale na Janka będzie musiała trochę poczekać. Dla 2-latka jest zdecydowanie za trudna. Myślę, że w większości przypadków byłaby świetną inspiracją do kopiowania zachowań, niż przestrogą.

Mały Dominik chce pokazać swojemu psu czego nie powinno się robić podczas zabawy w domu. Niektóre rzeczy testuje też na sobie, co nie okazuje się dobrym pomysłem. Mówi o tym, że nie powinno się wkładać klocków do nosa, dotykać gorącego piekarnika, bawić się ogniem. Problem w tym, że większość zachowań Dominik chce zademonstrować. Tym samym, zjada karmę dla zwierząt i pastę do zębów, przyczynia się do wybuchu małego pożaru, staje na parapecie, sam otwiera drzwi mieszkania nie wiedząc kto jest po drugiej stronie. Na szczęście z ratunkiem przychodzi babcia i jakoś udaje jej się opanować sytuację.

Książka pokazuje niebezpieczne sytuacje, które przez nieuwagę mogą przydarzyć się w domu. Jednak jest dla zdecydowanie starszych dzieci, które potrafią już odróżnić dobrą zabawę od niebezpieczeństwa. Na pewno jest dobrym wstępem do rozmowy. U nas póki co, książka czeka schowana, aż Janek będzie na nią gotowy.

WIEK: 5+

ZUZIA SIĘ ZGUBIŁA

Jeszcze jedna książka o zagubialskich,  wydana przez Media Rodzina. To przygody małej Zuzi, która jedzie z mamą na zakupy. Najpierw Zuzia zapomina o tym, aby trzymać się blisko mamy i gubi się między regałami, na szczęście szybko udaje jej się odnaleźć rodzica. Mama przypomina jej, aby następnym razem w takiej sytuacji podeszła do kasy i poprosiła o wywołanie rodzica przez mikrofon. Po jakimś czasie Zuzia znowu gubi się, tym razem w dużym centrum handlowym. Tam już nie tak prosto odnaleźć mamę, zapłakana szuka jej w całym sklepie. Nagle z głośnika słyszy, że mama czeka na nią przy kasie. Szczęśliwa biegnie na spotkanie i obiecuje, że już nie będzie oddalała się sama.