Miasto nocą od Wydawnictwa Literatura to pięknie zilustrowana książka o tym co dzieje się w nocy, gdy my już dawno śpimy. Krótkie i zabawne rymowanki Agnieszki Frączek powoli odsłaniają nam nocne życie miasta. Pierwsze z nich ukazują nam nadchodzącą noc i dziecko, które zasypia w swoim pokoju, sąsiadkę-poetkę i wszystko to co dzieje się na strychu gdy zapada zmrok. Kolejne wierszyki przenoszą nas na ulicę opisując pracę autobusu, który nie śpi i ma nocny kurs, remizę, w której rozlega się alarm, pożar i ciężką pracę strażaków, drogowców łatających dziurę w jezdni czy polewaczkę przeganiającą z ulic kurz. Całość dopełniają ilustracje Magdy Kozieł-Nowak, które przenoszą nas w świat zapracowanego nocnego miasta.

Mimo tematyki wieczorowo-nocnej książka nie jest typową zasypianką, u nas wzbudza sporo emocji i ekscytacji więc czytając ją raczej nie ma co liczyć na szybki sen. 😊

KRÓLEWSKI OGRÓD ŚWIATŁA- ILUMINACJE W WILANOWIE

Tym razem wybraliśmy się na wieczorny spacer po ogrodach pałacu w Wilanowie. Jak co roku w okresie zimowym ogrody wypełnione są tysiącami świateł. Spacer podzielony jest na trzy części tematyczne: Zimowy Ogród Króla, nawiązujący do architektury i historii pałacu Muzyczny Ogród Marzeń, to pokazy świetlno-muzyczne, które można obserwować z górnego tarasu  i Ogród Różany, wypełniony tysiącami kwiatów, które  zmieniają kolory.

To nasze drugie podejście w tym roku do ogrodowych iluminacji. Pierwszy raz wybraliśmy się na początku stycznia i już przy wejściu odstraszył nas tłum. Taki spacer z małym dzieckiem, które chce biegać i nie patrzy pod nogi nie jest najlepszym pomysłem gdy wszyscy się tłoczą i idą gęsiego oglądając iluminacje. My również nie lubimy takiego tłoku, dlatego odpuściliśmy stwierdzając, że wolimy trochę poczekać. Jak się okazuje był to dobry pomysł, w ubiegły weekend było o wiele mniej osób, a Janek mógł spokojnie biegać obserwując kolorowe światełka.

Mapping-pokazy wyświetlane na fasadzie pałacu, odbywają się codziennie o 17,30; 18,30 i 19,30.

Iluminacje świetlne trwają tylko do 23 lutego, więc jest to ostatni moment, aby w tym roku je zobaczyć.