Dziś zaglądamy do książki „Na każde pytanie odpowie czytanie” napisanej i zilustrowanej przez Dr. Seussa, który stworzył słynnego Kota Prota, znanego doskonale amerykańskim dzieciom. Świetnym tłumaczeniem książki zajął się Stanisław Barańczak, którego teksty rozweselają także nas. Koci bohater w humorystycznych scenkach przedstawia uroki czytania, pokazując jak wiele interesujących rzeczy znajdziemy w książkach, że czytanie może wywołać przeróżne emocje: radość, smutek, gniew. W rymowanych tekstach przeczytamy, że na wszystkie pytania czytanie nam odpowie, że to metoda prosta, tania i porządkująca w głowie.

“Gdy umysł z czymś się biedzi,

książka ci na pytanie

udzieli odpowiedzi.”

Dla tych, którzy nadal nie połknęli książkowego bakcyla jest to lektura obowiązkowa, a dla małych moli będzie to dobra, językowa zabawa. W książce znajdziemy również oryginalny tekst dla tych, którzy szkolą się w nauce angielskiego.

„Tyle jest do czytanie kiedy już raz się zacznie” .

BIBLIOTEKA
U nas do czytania zachęcać nie trzeba, ale chciałam pokazać Stefkowi, że poza księgarniami i wymiankami z kumplami jest jeszcze inny sposób na czytanie. I tak dotarliśmy do biblioteki. Wybraliśmy tę polecaną przez znajomą przy ul. Powstańców Śląskich w dzielnicy Bielany. Biblioteka jest podzielona na wypożyczalnię dla dorosłych i dla dzieci. W przestronnej sali dla dzieci znajdują się regały z książkami ułożonymi według wieku, stoliki do czytania i wolna przestrzeń do zabawy. Książek jest naprawdę dużo. Widać, że zbiory są aktualizowane dość często, ale fajne jest także to, że możemy znaleźć interesujące staruszki, na które na pewno nie trafimy w popularnych księgarniach. Z technicznych spraw – kartę wyrabiamy od ręki, na dziecko, ale możemy na nią wypożyczać też dorosłe egzemplarze. Karta obowiązuje we wszystkich bibliotekach w danej dzielnicy, jednorazowo możemy wypożyczyć pięć książek na 30 dni. Stefek był pod wrażeniem ilości książek. Na szczęście po początkowym amoku, udało się wybrać te pięć, które mogliśmy pożyczyć do domu. W naszej bibliotece raz na jakiś czas organizowane są również darmowe przedstawienia dla dzieci. Odwiedźcie pobliską bibliotekę, na pewno wyjdziecie z czymś do czytania, a może dodatkowo odkryjecie fajną atrakcję.