Z każdym rokiem niestety śniegu coraz mniej, dlatego częściej trzeba sięgać po pomoce, żeby wyjaśnić maluchom czym jest zima. My zaglądamy do książki wydawnictwa Zakamarki przybliżającej dzieciakom tę porę roku. Ładne ilustracje i krótkie opisy pokazują nam z jakimi zjawiskami możemy się spotkać. Przeczytamy o skrzypieniu śniegu, o zimowej zamieci, o topieniu i zamarzaniu, dowiemy się jaki jest lód i czym są sople. Znajdziemy w niej również pomysły na zabawy. Budowa igloo, aniołki na śniegu (my kiedyś nazywaliśmy je orzełkami) oraz standardowe lepienie bałwana i sanki. Dodatkowo oprócz opisów książka zawiera krótkie i wpadające w ucho wierszyki.

Janek ma prawie 2,5 roku. Pierwszej zimy nie pamięta, a w zeszłym roku, śnieg był tylko przez dwa dni. 🙂 Nie mieliśmy za dużo czasu, żeby sprawdzić co ciekawego dzieje się, gdy jest duży mróz lub sypie śnieg. Zdążyliśmy tylko ulepić mikro bałwanka i pobawić się trochę na ośnieżonym placu zabaw. Nie udało się pozjeżdżać na sankach, ani poślizgać na lodowisku. Póki co ratujemy się książkami, ale fajnie byłoby sprawdzić to wszystko samodzielnie. Jak tak dalej pójdzie to zabawy na śniegu będą czymś zupełnie wyjątkowym i będą możliwe tylko podczas zimowego wyjazdu w góry.

Podsumowując: “O zimie” to to bardzo przyjemna książka dla maluchów. Jest w niej niewiele tekstu, głównie ilustracje. Myślę, że będzie w sam raz dla wszystkich stęsknionych i czekających na śnieżne szaleństwa. 🙂

 

WIEK:

Wydawnictwo sugeruje przedział wiekowy 3-6 lat

Według mnie 1,5-3 lata

Inne książki w zimowym klimacie 🙂
Co to jest śnieg?
Pluszowy Zajączek
Zimowa seria od Zielonej Sowy