Dziś zaglądamy do książki „Piękno i sztuka, co to takiego” z serii dzieci filozofują. Pozycja dedykowana dzieciom szkolnym, skupia się na sześciu ważnych pytaniach: Czy wszyscy tak samo pojmujemy piękno? Czy artysta jest wolny kiedy tworzy? Do czego służy sztuka? Czy powinieneś rozumieć piękno? Co jest piękne, kto jest piękny? To książka skonstruowana w formie rozmowy, dla dzieci, które chcą zgłębić temat sztuki, tworzenia, ale niezamknięty w stereotypowych odpowiedziach. Nie znajdziemy tu wytycznych, co jest piękne a co nie, nie znajdziemy również jednoznacznych odpowiedzi na powyższe 6 pytań, ale na pewno inspiracje do dialogu, ponieważ pojawiające się ciągłe ale… skłania właśnie do wspólnego filozofowanie.

Książki z serii DZIECI FILOZOFUJĄ zmuszają do zadawania ciągle nowych pytań. Odpowiedzi na nie czasami są oczywiste, czasami dziwne, a jeszcze indziej pozostają bez odpowiedzi. Jednak to właśnie o to chodzi, ponieważ, jak twierdzi autor “życie, miłość, piękno i dobro były, są i będą wielką zagadką a myślenie to świetna zabawa”.

Pozostałe tytuły z serii: Uczucia, co to takiego? Życie, co to takiego? Dobro i zło, co to takiego? Ja, co to takiego? Relacje z ludźmi, co to takiego? – w przygotowaniu.

WYSTAWA “CO DWIE SZTUKI TO NIE JEDNA”
Wartym uwagi wydarzeniem dla dzieci jest wystawa „Co dwie sztuki to nie jedna” w Zachęcie. To aktywne zwiedzanie, z możliwością dotykania, poruszania, wchodzenia do eksponatów. Rodzinna współpraca artystów i ich dzieci, z której powstały takie prace jak np.: „Bałtyk” Konstantego i jego taty, która przenosi nas na plażę. Jest również zbiór abstrakcyjnych rzeźb inspirowanych grą Minecraft, czy instalacja baz, wykonanych z koców i krzeseł, w których można posłuchać nagrań jak stworzyć idealną kryjówkę. Zobaczymy galerię portretów artystów i artystek, stworzoną przez Tymona i jego tatę, również ich autorstwa jest wspaniała instalacja „W poszukiwaniu straconego czasu” składająca się z tysięcy małych papierowych literek. Powstała także ogromna przestrzeń wypełniona obiektami sensorycznymi, instalacja stworzona przez rodzinę Miłosza, poświęcona bliskości, obserwacji i medytacji, skierowana szczególnie do najmłodszych dzieci. Wystawa daje pełną swobodę i możliwość eksplorowania sztuki. Stefan z Maliną na propozycję wyjścia na wystawę nie tryskali entuzjazmem, jednak już na miejscu świetnie się bawili, zabraliśmy ze sobą, również ośmioletniego Antka, który także się nie nudził. Wystawa rozbudza ciekawość i pokazuje jak wiele obliczy może mieć sztuka. Na pewno wybierzemy się tam ponownie. Wystawa trwa do 13.04.2020,  warto wraz z biletem dokupić mapę, która pomaga odnaleźć się na wystawie.