Dziś przyszedł czas na kolejną książkę z serii „Rok w…” Wcześniej pokazywałyśmy Wam „Rok w przedszkolu” (możecie ją znaleźć TUTAJ). Tym razem dowiemy się, co dzieje się w lesie. Jest to świetna książka obrazkowa od wydawnictwa Nasza Księgarnia przedstawiająca zmiany zachodzące w życiu zwierząt w ciągu 12 miesięcy. Na pierwszej stronie znajdziemy opis wszystkich zwierząt, które są bohaterami książki. Nie tylko te duże i dobrze nam znane jak: niedźwiedź, wilk czy lis, ale również te małe żyjące w ukryciu ściółki leśnej: stonogi, żuki, węże. Na kolejnych stronach, zaczynając od stycznia możemy obserwować cykl życia zwierząt. Wnikliwi obserwatorzy mogą podpatrzeć jak gąsienica staje się pięknym motylem lub kijanka żabą. Zobaczymy również jakie zmiany zachodzą w roślinności, jak las budzi się do życia po długiej zimie. Dowiemy się, które zwierzęta w nocy śpią, a które wybierają się na łowy. A na samym końcu znajdziemy zabawę, w której dziecko będzie mogło pomóc wyjść zwierzętom z labiryntu.

Piękne kolorowe ilustracje i dużo ciekawych informacji. Jest to jedna z fajniejszych książek obrazkowych, które mamy. Będzie dobra zarówno dla 1,5 rocznego dziecka jak i przedszkolaka. Maluch może jeszcze nie będzie wnikliwie śledził losów zwierząt, ale na pewno zainteresuje się tym, co dzieje się w lesie i pozna nowe zwierzęta. Za to przedszkolak będzie miał frajdę śledząc zmiany zachodzące w życiu zwierząt i roślin.

Pozostałe książki w serii to: „ Rok w przedszkolu”, „Rok na wsi”, „Rok na targu”, „Rok w mieście” i „Rok w krainie czarów”.

PARK DOLINA WKRY- POMIECHÓWEK

W Pomiechówku, w naszych rodzinnych stronach w ubiegłym roku otwarto bardzo fajny park edukacyjny. To ok. 10h leśnego terenu, nad rzeką Wkrą. Znajdziemy w nim przyrodniczą ścieżkę edukacyjną inspirowaną książką „Rok w lesie”. W ustawionych wiatach przy ścieżkach spacerowych umieszczono plansze z książki i ekspozycje dotyczące między innymi: grzybów, drzew czy zwierząt leśnych. Możemy przejść trasą w koronach drzew, wejść na wieżę widokową, pobawić się w strumieniu wodnym śrubą Archimedesa i pompą (z powodu suszy może być nieczynny) lub porównać nasz skok w dal ze skokiem różnych zwierząt. Tuż obok jest mała plaża nad rzeką, więc w ciepłe dni można posiedzieć na piasku lub ochłodzić się w wodzie. Warto o tym pamiętać i zabrać kostiumy kąpielowe dla dzieciaków.

Oprócz ścieżki edukacyjnej jest też park linowy z trasą dla maluchów, trochę starszych dzieci i dla dorosłych. Możemy również skorzystać ze ścianki wspinaczkowej, placu zabaw, możemy wejść na wieżę widokową lub zjechać tyrolką. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Spacer ścieżką edukacyjną jest bezpłatny. Za skorzystanie z pozostałych atrakcji (spacer w koronach drzew, tyrolka, wieża wspinaczkowa, ścianka) musimy zapłacić. Jednak są to dość symboliczne kwoty i nie stracimy tam majątku. Jeśli macie taką możliwość to polecam wybrać się tam w tygodniu. W weekend w sezonie letnim w parku i nad rzeką jest sporo osób. My byliśmy w piątek w godzinach 10-13 i było bardzo mało osób, mogliśmy sobie spokojnie pochodzić. Moim zdaniem świetna atrakcja, dla małych i dla starszych dzieci.

Pomiechówek oddalony jest od Warszawy o 40km, więć nie jest to wielka wyprawa, a jednodniowy wypad za miasto. Można zabrać ze sobą jedzenie i zorganizować tam piknik. Jeśli starczy energii można zaplanować również spływ kajakowy. Nad Wkrą jest wiele miejsc, w których można wypożyczyć kajaki.

Ceny biletów i godziny otwarcia znajdziecie na stronie Parku.

https://dolinawkry.pomiechowek.pl/