Czereśniowa to klasyk, jedna z pierwszych obrazkowych książek opowiadająca historię, w której nie znajdziemy tekstu, a doskonałe i bardzo szczegółowe ilustracje. Zapewne spora część maluchów ma ją w swojej biblioteczce, a Wy znacie ją na pamięć. 😊 Jednak wiem, że wiele z moich koleżanek nie spotkało się z tą książką, a jeszcze więcej młodych mam ma przed sobą etap wspólnego czytania ze swoim maluchem. Dlatego warto o niej napisać, bo jest to zupełny hit i nie wyobrażam sobie bez niej naszej biblioteczki.

Czereśniowa od dawna była na mojej liście książek do kupienia, jednak i tym razem z pomocą pospieszyła ciocia Kasia i gdy Janek miał ok. 10 miesięcy otrzymaliśmy całą serię po Marcelim i Adzie. 😊 Początkowo Janek nie był jakoś bardzo nią zainteresowany,  10 miesięcy to chyba trochę za wcześnie (przynajmniej dla niego) jednak gdy skończył rok, książka okazała się totalnym hitem! Na początku zwracał uwagę tylko na te większe przedmioty i zwierzęta, ale z upływem czasu stawał się coraz lepszy i bardziej spostrzegawczy. Teraz szybko odnajduje pająka na strychu, małego ptaszka na dachu czy akordeon. Fajnie jest obserwować tę zmianę i widzieć jak wielu nowych słów nauczył się dzięki tej książce. 😊

Dziś zaproponowałam Wam Zimę, bo właśnie taką porę roku powinniśmy mieć za oknem, ale wszystkie części są tak samo dobre. My czytamy po kilka razy dziennie każdą z nich i zawsze odkrywamy coś nowego. Na każdej stronie widzimy inny kawałek ulicy Czereśniowej, poznajemy jej mieszkańców, śledzimy ich przygody. Gdy przeglądamy i porównujemy kolejne części z serii, widzimy tę samą ulicę o różnych porach roku i w nocy, możemy też dopatrzeć się jak zmienia się życie jej mieszkańców. Na okładce z tyłu znajdziemy krótki opis bohaterów i  wskazówki na co zwrócić uwagę. Jednak książkę można czytać na wiele sposobów i to jest chyba najfajniejsze. Młodszym dzieciom można opowiadać co jest na obrazkach, trochę starsze będą miały ogromną frajdę z wyszukiwania przedmiotów, a z jeszcze starszymi można tworzyć historie i dopatrywać się różnych związków.

Zima jest jedną z pięciu książek z serii o ulicy Czereśniowej, oprócz niej znajdziemy również Wiosnę, Lato, Jesień i Noc. W styczniu tego roku wydawnictwo Dwie Siostry wyda „Rok na ulicy Czereśniowej”, jest to zbiór wszystkich części w jedną książkę.

POMYSŁ NA CZEREŚNIOWĄ

Tym razem postanowiliśmy stworzyć swoją wersją Czereśniowej. Podczas jednego ze spacerów zrobiliśmy zdjęcia z często odwiedzanych miejsc w naszej okolicy, wywołaliśmy je w większym formacie i przeglądamy je czytając książkę. Mamy zdjęcia z placu zabaw, z ulicy, z małego skweru i z budowy. Co prawda na zdjęciach zimowych brakuje śniegu, ale przecież właśnie taką zimę mamy w tym roku. Następne zrobimy wiosną i będziemy mogli porównywać jak zmienia się nasza okolica wraz z porami roku. Może w przyszłym roku zrobimy kolejne zdjęcia i będziemy mogli zobaczyć czy każda zima lub wiosna wyglądają tak samo.