Dziś cudowna książka “Liść” autorstwa Julii Rozumek. Już kolejny dzień zastanawiam się, w jaki sposób ją opisać. Za każdym razem, gdy siadam do komputera, okazuje się, że moje słowa zupełnie nie oddają wyjątkowości tej książki. Jest niesamowita, pełna ciepła i przekazuje ponadczasowe wartości. “Liść” to również piękne ilustracje wykonane przez Katarzynę Stróżyńską Goraj. Ich styl przypomina mi książki z dzieciństwa. Tak też trochę się czuję, jakbym trzymała w rękach książkę z tamtych czasów. Muszę przyznać, że jestem nią oczarowana. Moim zdaniem jest to obowiązkowa pozycja na półce dziecka. A tak na prawdę dorośli również mogliby od czasu do czasu do niej zajrzeć.

Poznajemy w niej historię liścia, który spada z drzewa i niesiony wiatrem odwiedza przypadkowe domy. Spotyka w nich różnych ludzi, słucha ich rozmów i podpatruje codzienne życie. Z każdej historii wyciąga naukę i dowiaduje się, co jest w życiu istotne. Liść obserwując rozmowę zapłakanego chłopca ze swoim tatą, przekonuje się jak ważne jest słowo przepraszam. Widzi również jak nauczycielka przytula i mówi do rozgniewanego chłopca, że nietrudno jest być obok wesołych i roześmianych dzieci. Ważniejsze jest, aby być gdy jest im źle i są rozgniewane. Uczy się też, że ludzie ważniejsi są od pieniędzy, czasem niewielka pomoc może wiele zmienić. Nie będę za wiele zdradzać, zerknijcie do niej sami. 🙂

Janek ma dopiero niecałe 3 lata, ale czytamy ją po kawałku. Pewnie jeszcze trochę czasu minie nim zupełnie zrozumie jej przekaz i wartość. Jednak, gdy przeczytamy fragment, zatrzymujemy się, widzę, że pojawiają się jakieś pierwsze przemyślenia. Oczywiście, nie są takie jak moje, ale już zastanawia się dlaczego chłopiec płacze, dlaczego małe dziewczynki pomagają mamie opiekować się babcią. Wielu rzeczy jeszcze nie rozumie, jednak stwarza nam to świetną okazję do rozmowy. Ciężko jest nam rozmawiać na ważne tematy bawiąc się pociągiem lub malując. Zaraz gdzieś biegnie, ucieka, śmieje się (wiadomo, taki wiek). Natomiast tu mamy idealny moment.

Nie jest to jedyna książka autorki, która mnie zachwyciła. Za jakiś czas pokażę wam kolejną.

Dajcie znać, czy Wam również się spodobała. 🙂

Zerknij jeszcze na to 🙂